Sllobodan Vukanoviq- Mali i Zi

Sllobodan Vukanoviq- Mali i Zi

1918
0
SHARE

MONOLOGU I NDJEKËSIT

 

Mjeshtrit fshehin Iluzionin

Të humburit krijojnë Historinë e Mundësisë

Iluzioni në zgjerime bën murin e Shpresës

Epitafi është pika e mençurisë për vetveten

Shpikësi i Pikës bëhet Roja

Biografia është ashensori lëvizës

Ose është “me defekt”.

 

Jemi në një anije të çuditshme

Të quajtur Kuptimi i Jetës

Ecim Notojmë Fluturojmë

 

Koha na ka caktuar

Epokën e Shkuarjes

Epokën e Mundimeve

Epokën e Guximit

Kemi ndërtuar Murin – strehën

Të veshur me Mendjemadhësi Urrejtje Pavendosmëri

Të veshur me të Meta dhe Virtyte

Vallëzimin e kryejmë me kombinimet e Justifikimeve dhe Luhatjeve

 

Lojtari i madh në tel varet nga imtësirat

Gjërat e vogla fitojnë role kryesore

Thnegla ia ka kaluar balenës

Ndjekësi e ka shpikur Pikën

dhe trekëndëshi mund të jetë një Top

 

Jemi të lumtur kur bëhemi Urë dhe Dritare

Sa më gjatë që kërkojmë Çelësin

Ai rritet në lulen e Damokleut

Nëse i marrim erë më shumë se duhet do të helmohemi

Nëse e këpusim do të pritemi

Mundësia është rreze mes dy brigjeve

 

Ndjekësi e  ka gjetur Urën dhe Dritaren

Dhe … nuk është kthyer

 

 

UDHËTARI

 

Në mal kërkon rrugën

Udhëtari i humbur

Pa krahë

Pa lundër

Në liqen dragoi me tri koka

 

Në vend të fijes së kashtës

Ndërtuesi i urave i dha durimin

Në vend të pendës

Roja e shqiponjave i dha urtësinë

Në vend të fuqisë

Lexuesi i ëndrrave i dhuroi fantazinë

 

Dhe u bë udhëtar

Njeriu balonë

Njeriu sferë

Njeriu gomë

 

Shihet në pasqyrë

Lexon të fshehtat

Mat kohën

 

Tani është Gjumash në Shtëpinë e Gurtë

Grishës në kodrën Tre fiqtë

Kodi mbrojtës i pilivesës

Roja e sekretit të princeshës së peshqve

Është bërë udhërrëfyes për të humburit

 

 

 

 KTHIMI

 

Udhëton gjethja

Milingona një kokërr rëre

 

Kurse Penelopa…

Pret marinarin dhe shtegtarin e deteve.

 

Shpresa është tingulli i bririt

Fanari i detit është xixëllonja

Odiseja është profesion i përjetshëm

I fatit ose i aventurave

 

Kthimi është lavjerrësi

Për Odisenë dhe Penelopën

 

 

NDËRGJEGJJA

Ti pikë je një qenie

Nëse je urë je udhëtar

Lulja mendohet

Për kë dhe

Maskë e kujt jam

 

Zgjidhja është mëshikëza.

 

 

FJALËT JANË  HAMLET

 

Fjalët e para janë si zogu i ri

të këqija, të pa kuptueshme,

pa kuptim.

Dhe pastaj të kuptueshme,

qesharake, të pëlqyeshme si filiz.

Fitojnë ngjyrën, aromën, bukurinë.

Me bukurinë vinë shqetësimi, kërkesa,

cikërrima të krijuara nga padurimi, zërat.

 

Nga bota e parë,

e ndërtuar nga pyetjet, dëshirat, pasioni,

vizatimi i kufijve, udhëtimet,

me velat e dëshirave, iluzioneve.

 

Kur lulja bëhet ndërtesë,

me aromën, shijen, bukurinë;

dridhet me  ankth.

Dëshiron të mbetet ashtu,

ekzistojnë ligjet e krijimit dhe ekzistencës.

 

Çdo pjekje sjell frutat,

frutat japin ose marrin shijen.

Mençurinë dhe pjekurinë,

janë libra, zë, piano, violinë.

Bien gjethet, petalet, kalben frutat.

 

Era e kujtimeve fryn fjalët dhe tingujt

Myku i harresës, i keq, i papërdorshëm,

me degëzat e gjembave.

Ara pret bimën tjetër të re.

Korrja e re, dhe çdo gjë nga fillimi.

 

I dhimbshëm është fillimi dhe fundi,

Mes tyre është përralla që mbaron shpejt.

Kjo mes tyre ka vlerë,

Duhet ta shfrytëzojmë.

Të shmangim profecitë dhe fjalët e mëdha.

 

Si miq shfrytëzojmë udhëtimet,

marrim frymë aq sa na është dhënë.

Ndërtojmë sa më shumë shtëpi ëndrrash,

për pasardhësit, tanët dhe të huajt.

 

Kur bëjmë qiejt,

le të mos jenë të pa prekshëm,

të pa kuptueshëm.

Të lëmë sa më pak sekrete.

Sekretet janë si dielli, si yjet

dhe gjithnjë nxisin shikime,

dhe dëshira që të arrihet molla e kureshtjes.

 

Sikur të mundej,

më bukur është të jesh lumë,

dhe të jesh yll.

Fjalët janë si Hamleti,

vazhdimisht përsërisin “Të jesh apo të mos jesh”.

 

 

 

VAJZA ME KOKË PORTOKALLI DHE AROMË IRISI

(Poemuviz* në 29 figura. Polisi (i nëndheshëm, tokësor dhe i reve). Njerëzit, Robotët, Jashtëtokësorët, Humanoidët. Fluturime të formave të ndryshme. Institutet shkencore, Laboratorët e Konferencës së Këshillit të Galaktikës. Lajme nga Astronomia, Teknologjia molekulare, Astrofizika, Robotologjia,Vizionet cerebrale, zbulimet, kthimi dhe shkuarja e ekspeditave të galaktikës. Transmetimi i terrorizmit, transmetimi i kurorëzimeve mes Njerëzve dhe Bimëve. Pushimi për ata që ndjejnë – Poemuviz intermexo).

 

Në Polisin Audiovizual

Odiseja digjitale e Reve

Me përformansa fizike gjenetike dhe astrale

Zotërinjtë e Teleportimit kanë ndërruar vendet

 

Embrioneve të ngrira po u kalon koha

Metamorfoza e qelizave të Amzës

Në rrokaqiell vjelësit e lulediellit po mbarojnë korrjen

Muratorët e Shpresës ndërtojnë anijet e dëshirave të zjarrta

 

Gjuetarët e fytyrave ndjekin Humanoidët Drejtkëndëshat

Katërkëndëshat Romboidët

Në barkun dhe shpinat disponimi i tyre i ekranizuar

Anijembyturi pret fijen e kashtës dhe gjen Lavjerrësin

Kapësit e kometave prodhojnë energjinë

Pilivesa Gruas Meduzë i fal lulet e Koraleve

I Përgjon Njeriu Peshkaqen

Thjeshtësia është ëmbëlsia e Disponimit

 

Në re gjuetarët e Trajtave

Është përhapur Mashtomobile në një mijë vjet drite

Robotët zgjatin shpresën njerëzore

Lexuesit e Bioteknologjisë studiojnë veprën e miliontë A – D

 

Në Polisin Audiovizual asgjë nuk është e qetë

Shpejtësia e Pamjeve Shkatërrimi Krijimi

Sipas zakoneve primitive kjo është orgazëm

Jeta është një ngrehinë e dobët e Arsyes

 

Thnegla e Siriusit e ka lënduar Elefantin e Tokës

Incidenti shqetësoi këshillin e Galaktikës

Proteston përfaqësuesja e pinguinëve nga Grenlanda

Qyqja ndërron Çipin cerebral

 

Në lidhjen e dashurisë mes Njeriut dhe Magnolies

Lindi vajza me kokë Portokalli dhe aromë Irisi

Da Vinçi dhe Ajnshtajni bëjnë ski në detin Plazmoid

Mbrojtësit e kapsulave shkojnë në Yjësinë e Mjellmave

 

Shkruesi i Gjithësisë shënon mëngjesin e verdhë në të gjelbër

Magjia hap dyert e Çudirave

Programuesit e Nanoteknologjisë shërojnë princeshën dhe shtatë Robotët

Kori i shkencëtarëve noton në dimensionin e Katërt.

 

(Poemuviz*- drejtim letrar poetik-muzikor-vizual)

 

 

Për shkrimtarin

Sllobodan Vukanoviq (1944) është shkrimtar profesionist. Jeton në Podgoricë, Mali i Zi.

Ka botuar librat: „Ljubibiće“, „Zvezdano perje“, „Snimci kasete brodskog dnevnika“, „Svemirska seoba Montenegro“, „Kuda ćemo“, „Čamac kašika“, „Krilate ribe nose zlatoustog Jeromonaha“,“ „Kuće mirišu na magle“,“ Nije za nježne“ (tre botime),“ „Nećeš mi vjerovati, Amalija je postala vjetrenjača“, „Djevojčica sa glavom pomorandze”, librin  „Pet libreta za balet“ dhe romanin „Ključ Klatno“.

Vukanoviq ka botuar edhe tetë libra për fëmijë. Dramat i janë interpretuar në teatër dhe në radio. Është prezent në më se 30 antologji, panorama dhe përzgjedhje. Poezia e tij është prezente edhe në librat për shkollat fillore.

Është i përkthyer në gjuhët: angleze, ruse, frënge, bjelloruse, italjane, hungareze, arabe, polake, rumune, sllovene, maqedone, turke, bullgare dhe shqipe

 

 

LEAVE A REPLY